Brajan

Brajan ima 24 godine, studira turizam i predaje engleski jezik online.

Srbija u budućnosti je zemlja članica Evropske Unije sa potpuno izgrađenom putnom infrastrukturom.  „Znam da je ja u budućnosti vidim kao članicu Evropske Unije. Potpuno podržavam ideju da postanemo deo EU, ako ništa drugo, to će stvoriti sigurnost u ljudima barem što se tiče turizma. Takođe, želeo bih da se obnovi infrastruktura u potpunosti. Ne ulica po ulica, već to treba uraditi odjednom u potpunosti. Mislim da bi to olakšalo život svakom i bilo bi privlačnije u smislu fizičke komunikacije i efikasnosti.“

Pozitivna nota Srbije, pored iskrenosti njenih ljudi, je to što je ona jedna demokratska, bezbedna i jeftina zemlja. „Jedna stvar za koju mogu da kažem da je dobra u Srbiji jeste to što je ovaj narod iskren, i ovde se čovek oseća fino i opušteno. Ja sam živeo u inostranstvu ranije, i imam više opcija kad je to u pitanju, mogu da izaberem Ameriku, Francusku, Izrael, mogu da živim i da radim u ovim zemljama bez da se cimam oko vize, a ja sam ipak izabrao Srbiju. I to ljude čudi. A ja im onda kažem, pa evo ovako, Srbija je jedna demokratska, bezbedna i jeftina zemlja. Možda je ovo demokratska malo diskutabilno, mada i razne druge evropske države koje su razvijene imaju isti problem sa desnicom i populizmom, tako da mi nismo jedini u suštini. Jeftino jeste. Bezbedno jeste bez obzira što ljudi kažu da ovde ima kriminalaca. Ti kriminalci se međusobno obračunavaju, dok u delovima Pariza gde sam živeo, neko će da te startuje samo zato što sumnjaju da imaš poslednji iPhone.“

Averzija prema zapadu i turbofolk su negativne strane Srbije. „Mislim da je narod ovde ubeđen da ima neke sličnosti sa Rusima zbog toga što traže neku alternativu zapadu. Ali ne verujem da je Rusija alternativa za to, niti imamo granice sa njima, kulturološki se bliže osećamo pa i ono srpskije, srpski deluje bliže osećaju pripadnosti Evropi nego Rusiji. Druga negativna stvar je turbofolk. Mi želimo da se baziramo na nekim etno vrednostima, i imamo toga, Guča, trubači, pa i tamburaši koje ja kao Vojvođanin baš volim. Ali mi dozvoljavamo nešto poput turbofolka koji je totalna banalizacija, nešto najgore moguće što postoji. Smatram se kao tolerantan čovek, prihvatam različitosti i drago mi je što ih prihvatam. Štaviše, volim različitosti, ali ovo [turbofolk], to je stvarno prelaženje granice i zbog zvuka i zbog toga što je to nekako nastalo ’90-ih i vrti se oko nacionalizma i svega toga.“

Bez obzira na činjenicu da pored srpskog ima još i tri druga državljanstva, i pored toga što je dugo živeo u drugim zemljama, Brajan je ipak izabrao Srbiju kao zemlju u kojoj želi da živi i radi, u kojoj želi da se bavi razvojem turizma u budućnosti, a posebno u Vojvodini.

Nema komentara

    Vaš komentar

    EnglishSrpski