Saša

Saša ima 38 godina. Živi i radi u Parizu od 2001. godine. Radi u firmi za nekretnine, zastupnik je kompanije NetTv Plus za Francusku. Takođe, on je administrator web i Facebook stranice Svi Srbi u Parizu koja okuplja Srbe u Francuskoj i dijaspori. Trenirao je fudbal što je i razlog njegovog odlaska u Francusku gde je planirao da ostane godinu ili dve.

Saša smatra da Srbija treba da očuva svoju tradiciju i duh i da ne dozvoli da joj Evropska Unija nametne svoje vrednosti kao uslov za ulazak u nju. „Ja sigurno u budućnosti vidim mnogo lepšu i bolju Srbiju. Nadam se da ćemo prihvatiti da mi jesmo deo Evrope i da, za razliku od pojedinih zemalja koje su već u Evropskoj Uniji, mi imamo mnogo veću širinu, mnogo smo, ako mogu tako da kažem, emancipovaniji i kulturniji. Važno je prihvatiti ono dobro što dolazi iz Evropske Unije, ali je takođe važno i sačuvati ono naše što je dobro. Na primer, ja sam protiv toga da mi izbacimo pečenje rakije, a što nam oni nameću. Dakle, da sačuvamo našu tradiciju, i da ne prihvatamo baš sve što nam dolazi sa zapada.“

Srpski duh koji se održava kroz vekove je pozitivna strana Srbije. „Pozitivno srpsko je srpski duh koji održava našu tradiciju kroz vekove. Mi smo pet vekova bili pod turskom okupacijom, prošli smo kroz velika stradanja tokom 19. i 20. veka, ali smo ipak uspeli da opstanemo i da izdržimo sve te patnje. Ja imam jednu opasku i njome ću možda na najbolji način da predstavim svoje mišljenje o Srbima. Srbija je jedna mala zemlja sa velikim brojem sportskih uspeha na svetskom nivou. Pitanje je, kako jedna mala zemlja može da ima toliko uspeha? Ja imam jedno prosto objašnjenje. Svi ti uspesi predstavljaju jedno veliko odricanje, veliki rad i ogroman talent. Kako mi imamo talenat baš za sve te sportove? Odgovor na ovo pitanje je da su sva stradanja kroz našu istoriju odnela veliki broj žrtava. Oni koji su ostali živi, koji su preživeli povlačenje preko Albanije, koji su preživeli srpsko-turski rat, nemačku čizmu i prvi svetski rat, su bili oni najsposobniji, oni najuspešniji. Mi smo potomci tih ljudi. Mi nosimo genetski materijal ljudi koji su uspeli da izdrže sve probleme i nedaće. Taj genetski materijal se prenosio iz generacije na generaciju i danas naši sportisti imaju gene da budu najbolji na svetu.“

Saša nije izabrao put onoga ko sedi za kompjuterom i kritikuje, već se trudi da svakog dana uradi nešto za svoj narod i za očuvanje svoje tradicije. Okupljanje ljudi, pre svega Srba u Francuskoj i dijaspori, je iz hobija prerasla u profesiju. On uspeva da širi svoje ideje i da svoju pomoć pruži onima kojima je potrebna.

Nema komentara

    Vaš komentar

    EnglishSrpski